Nusret Muğla Kimdir, Neden Öldü ?

Nusret Muğla Kimdir ? 

Nusret Muğla Kimdir Ve neden Öldü ? Bu Konu sosyal medyada neden olay oldu Konusunu tartışacağız. 

Öncelikle Nusret Muğla FETÖ soruşturmaları kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmış. Fakat Hastalığından ötürü 84 yaşında Hayatını kaybetmişdir. 

Ölüm haberini insan hakları savunucusu Natali Avazyan duyurdu. Avazyan, “Nusret Muğla, Manisa cezaevinde 84 yaşında hayatını kaybetmiş. Suçu Bank Asya’ya para yatırıp, derneğe üye olmakmış. Çok üzüldüm onca rahatsızlığı vardı son günlerini evinde, sevdiklerinin yanında geçirmeliydi,” ifadelerini kullandı.

Ölümü Sosyal Medyada Gündem Oldu!

 

Nusret Muğla Kimdir
Nusret Muğla Kimdir

GÜNDE 14 İLAÇ KULLANIYORDU

Güçlükle ayakta durabilen ve bir çok ihtiyacını tek başına karşılayamayan Muğla günde 14 ilaç içiyor. Muğla’nın cezaevine götürülmeden önceki son sözleri, “Rabbim hayırlısını versin. Dua edin. Allah’tan gelen her şeye razıyım. Mühim değil benim için.” oldu. Cemaat soruşturmaları kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Nusret Muğla, cezası Yargıtay tarafından onaylandığı için tutuklanıp Manisa T Tipi Cezaevine konuldu. Muğla, daha önce de aynı cezaevinde 7 ay kalmıştı.

BİR ARA YÜRÜYEMEZ HALE GELDİM

Kalp, tansiyon, romatizma, prostat, böbrek sorunları ve beyinde denge bozukluğu nedeniyle günde 14 ilaç içen Nusret Muğla, “Sağlık durumum çok iyi değil tabi. İlaçlarla ayakta duruyorum. 5 Ekim’de 84 yaşıma girdim. Tahliye olduktan sonra bir ara yürüyemez hale geldim. Tekrar kardiyoloji bölümüne gittim. Doktor yine ameliyat olmanız gerekiyor, dedi. Bu yaştan sonra ameliyat olmak istemiyorum dedim, doktora. İki tane daha kalp ilacı verdi. Güçlendirici. Onları da sabah akşam içiyordum.” demişti. Eşiyle birlikte evden çıkmayan Nusret Muğla’nın tüm ihtiyaçlarını oğlu Mustafa Said Muğla karşılıyordu.

BATTANİYEYE SARILIP OTURUYORUZ

Nusret Muğla, en son geçtiğimiz aralık ayında yaptığı telefon görüşünde, 25 gündür karantina hücresinde kaldığını anlatmıştı. Muğla, “Kaloriferler yanmıyor. Battaniyeye sarılıp oturuyoruz. Kahvaltıda çay bile vermediler.” demişti.

Bülent Arınç’ın Yakın Arkadaşı Olarak Biliniyordu

Uzun seneler boyunca Manisa’da ayakkabıcılık işi ile uğraşan Nusret Muğla, Bank Asya’ya para yatırdığı, Manisa’daki Feza Derneği’ne üye olduğu ve Nevbahar adlı grup kurdukları için altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bülent Arınç’ı liseden beri tanıdığını söyleyen Nusret Muğla, “Yakın ilişkilerimiz vardı. Ailece tanışıyorduk. Ben siyasete girmedim, çok teklif ettiler, düşünmedim. Çok bahsetmek istemiyorum aslında. Kimseyi incitmek istemiyorum,” demişti.

 

 

RAPORDA TEDAVİYİ REDDETTİ YAZIYOR

23-26 Mart 2021 tarihleri arasında Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatarak tedavi gördü. Kardiyoloji Anjiyo Ünitesi epikriz raporunda, “aterosklerotik kalp hastalığı ve aterosklerotik kardiyovasküler hastalık teşhisleriyle ve 2017 yılında yapılan anjiyografi sonucuna göre ciddi KAH+LMCA lezyonu saptanan hastanın kalp bypass ameliyatını kabul etmediği kaydedildi.

Hasta heyet raporu açısından kabul etmemesi nedeni ile tıbben gerekli bu işlemlerin yapılamadığı, hastanın bu işlemleri reddettiğine dair imza verdiği, bu nedenle tıbbi tedavisi düzenlenen hastanın reçetesi yazılarak taburcu edildiği vurgulandı.

Ayrıca 24 Mayıs 2021 tarihinde Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesine tedavi ve yatış için sevk edildi ve bypass ameliyatı önerildi. Ancak Muğla, tedaviyi yine reddetti.

CEZANIN ERTELENMESİNİ ENGELLEDİ

Hükümlü Nusret Muğla hakkında Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 16. maddesi kapsamında ceza erteleme işlemi başlatıldı. İstanbul Adli Tıp Kurumu raporunda da Muğla’nın yatarak tedavi görmesi gerektiği belirtildi.

Cezası ertelenen Muğla 22 ve 30 Aralık 2021, 5 Mayıs 2022 tarihlerinde İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. 11 Ocak 2022’de yatışı yapıldı. Ancak Muğla tedaviyi yine kabul etmedi. Ölüm dahil tüm riskleri aldığını belirten dilekçe vermesi üzerine, epikriz raporları sonucunda 13 Ocak 2022’de hastaneden taburcu edildi ve ceza erteleme işlemine devam edilemedi.

Son olarak 12 Şubat 2022 tarihinde ceza infaz kurumunca resen (talep olmaksızın, kendiliğinden) ceza erteleme işlemi başlatıldı.

CeNTiLMeN

Makalelerimi okurken umarım güzel vakit geçirirsiniz. Blog yazarlığı hayatında lütfen desteklerinizi esirgemeyin. Özellikle tavsiye ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.