Gundem

Remedy, Alan Wake Açılışındaki Alıntı İçin Stephen King’e 1$ Ödemiş

Remedy’den Sam Lake, Eurogamer’a verdiği röportajda Alan Wake’in açılışında kullanılan Stephen King alıntısıyla ilgili ilginç bir bilgi paylaştı. Favori yazarım Stephen King bu alıntının haklarını Remedy’e 1$ karşılığında satmış 🙂

Stephen King’i tanıyanlar aslında bu 1$ olayının ne olduğunu biliyordur ama ben bilmeyenler için açıklayayım. King gibi bir yazarsanız aslında uyarlamalardan veya böyle işlerden tonlarca para kazanabilirsiniz, günümüzün popüler yazarlarının yaptığı gibi. Ancak Stephen King, Dollar Baby (veya Dollar Deal) adıyla bilinen bir girişim başlatmıştı ve buna göre isteyen öğrenciler veya film veya tiyatro yapımcısı olmak isteyenler sadece 1$ karşılığında King’in istedikleri kısa hikayesini uyarlama hakkı kazanıyorlardı. King bu sayede yeni nesil ‘içerik üreticilerine’ yardımcı olmayı hedeflemişti. Örneğin Güneş Köpeği öyküsü uyarlayan Matt Flesher bir ‘dolar bebeği’ olmuştu.

Sam Lake de oyunu en büyük ilham kaynaklarından olan King’den bir alıntı açmayı aşırı derecede istemiş. “Orijinal Alan Wake’i yaratırken gerçekten de ondan bir alıntıyla başlamayı aşırı derecede istemiştim. Alıntısını kullanma hakkı için bizden 1$ istemiş. İnanılmaz derecede cömert bir hareketti” diyor Lake.

Oyunun açılışında cümle şöyleydi:

Stephen King bir zamanlar şöyle yazmıştı, “Kabuslar mantığın dışında var olurlar ve açıklamalardan elde edilebilecek pek de bir eğlence yoktur; bunlar korkunun şiirselliğine karşıttırlar. Bir korku öyküsünde kurban sürekli olarak ‘neden’ diye sorar – ama bir açıklama yoktur ve olmamalıdır da. Cevaplanmamış gizem bizimle en uzun süre kalan şeydir ve en sonunda hatırlayacağımız şey de budur.”

Benim adım Alan Wake. Ben bir yazarım.

Stephen King bu sözü 2008 tarihinde Entertainment Weekly ile yaptığı konuşmada Hollywood’un neden korku filmleri yapamadığını açıklarken söylemişti.

CeNTiLMeN

Makalelerimi okurken umarım güzel vakit geçirirsiniz. Blog yazarlığı hayatında lütfen desteklerinizi esirgemeyin. Özellikle tavsiye ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir