BaksenProgram Yazılım Oyun indirWebmaster

Ads.txt Nedir?

Ads Txt Nedir ?

Henüz yeni yeni duyulmaya başlanan ads.txt kavramı, ilerleyen dönemlerde üzerinde sıklıkla konuşulan bir girişim olarak karşımıza çıkacağa benziyor. Bu nedenle biz de Baksen.Org olarak yayıncı ve reklamverenleri ads.txt hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirmek istedik.

 

 

 

Ads Txt Nedir ?

Yayıncılar İçin Programatik Reklamcılıkta Güvenliği Artırmanın Yeni Standardı: ads.txt

IAB (Interactive Advertising Bureau) Tech Lab tarafından desteklenen ads.txt (Authorized Digital Sellers – Yetkili Dijital Satılıcılar) çözümü, temelde programatik reklamcılıkta şeffaflığı artırma ve sektörü geliştirme amacı taşıyor. Buna göre, ads.txt dosyası oluşturan yayıncılar, envanterlerini satma yetkisine sahip kişileri belirleyebiliyor ve böylece hangi satış platformları ile çalıştıklarını beyan edebiliyorlar. Alıcılar ile üçüncü taraf tedarikçi firmalar ve exchange’lerin taramasına açık olan ads.txt dosyaları, herkesin kullanımına da açık bulunuyor.

İşte yayıncılara önemli bir fayda sunduğu için Sitemiz tarafından desteklenen ads.txt çözümü ile ilgili diğer ayrıntılar…

ads.txt Yayıncılar İçin Ne Anlama Geliyor?

Dijital reklamcılık sektöründe ad fraud adı verilen reklam sahtekarlığı, hem yayıncılar hem de reklamverenler açısından tehdit oluşturuyor. Reklamveren firmaların milyarlarca dolar kaybetmesine yol açan sahtekarlık girişimleri, yayıncıların da kazançlarını olumsuz yönde etkiliyor. ads.txt kavramı, bu tür sahtekarlık durumlarının önüne geçebilmek adına geliştirilen oldukça avantajlı bir çözüm olarak anılıyor.

Programatik platformlara entegre yayıncıların sunucularına bir metin dosyası ekleyerek oluşturabilecekleri ads.txt çözümü, envanterlerini satmaları için yetkilendirdikleri satıcılarla iletişim kurabilmelerine olanak sağlıyor. Kullanımı zorunlu olmayan ads.txt yöntemi ile yayıncılar, reklamverenlerin sahte envanterlere harcama yapmasının önüne geçebilirler. Bu anlamda oldukça fayda sağlayan ads.txt sayesinde programatik satın alma süreçleri de daha şeffaf olarak ilerleyebilir.

ads.txt Dosyası Oluşturabilmek İçin Ne Yapmalı?

Yayıncılar için bir ads.txt dosyası oluşturmak oldukça kolay. Öncelikle metin temelli bir yazılım aracılığıyla .txt uzantılı bir doküman oluşturulmalı ve ilk adım olarak sayfaya reklamcılık sistemi, SSP ya da exchange’in alan adı yazılmalı. Daha sonra yayıncının harfler ve rakamlardan oluşan hesap kimliği girilmeli ve hesap/ilişki türü belirtilmeli. Ardından sertifikasyon yetkilisi kimliği de girildikten sonra dosyaya ads.txt ismi verilerek tüm bilgiler kaydedilmeli.

Tüm bu işlemler bittikten sonra dosya sunucudaki kök dosyasına yüklenir ve örnek.com/ads.txt biçiminde bir alan adı ile ulaşılabilir bir hale gelir. Bir ads.txt dosyası oluşturmak için yayıncıların izlemesi gereken tüm yolları aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz:

1) İşinizi kolaylaştırmak için ilk adıma SSP’ler, exchange’ler, reklam ağları gibi envanter satışı yaptığınız tüm partnerlerinizin listesini çıkarak başlayabilirsiniz.

2) Metin tabanlı dokümanda ilk olarak teklif verenlerin bağlandığı sistemin alan adını yazın. Örneğin, Baksen.Org

3) Bir önceki adımda belirtilen reklam sisteminde bulunan satıcı veya bayiyle ilişkilendirilmiş tanımlayıcı, yani yayıncı hesap kimliğini girin.

4) Hesap/ilişki türünü belirtin. Bu adımda DIRECT veya RESELLER şeklinde iki tür ilişki türünden birini seçmelisiniz. Eğer DIRECT değerini giriyorsanız, bu durumda 2. adımda belirttiğiniz alandaki sistemde, 3. basamakta yer alan hesabı doğrudan kontrol ediyorsunuz. Ancak RESELLER değerini belirtiyorsanız, 3. Adımda belirttiğiniz hesabı kontrol ediyor, ancak 2. adımda belirttiğiniz sistem aracılığıyla reklam alanını yeniden satması için başka bir unsura yetki veriyor olduğunuz anlamı çıkıyor.

5) Tüm bu adımları takip ettiğiniz takdirde reklamstore.com, 12345, DIRECT ya da reklamstore.com, 12345, RESELLER biçiminde bir dosya satırına ulaşmış olmalısınız. Burada unutulmaması gereken bir diğer nokta da her bir partner için reklam sistemi, hesap kimliği, ilişki türünün ayrı ayrı girilmesi gerekliliği. Yani her satıcı için dosyaya ayrı bir satır daha eklenmeli ve her satırda da veriler yeniden girilmeli.

Siz de programatik reklamcılık teknolojisi ile envanterlerinizi satma yetkisine sahip kişileri beyan etmek ve envanterlerinizin gerçek değerini ortaya çıkarmak istiyorsanız

Ads.txt oluşturucu araçını kullanabilirsiniz: ADS.TXT OLUŞTURUCU ” Reklam Store “

Kaynak: ReklamStore.Com

 

Açıklayıcı Bir Resim:

 

CeNTiLMeN

Makalelerimi okurken umarım güzel vakit geçirirsiniz. Blog yazarlığı hayatında lütfen desteklerinizi esirgemeyin. Özellikle tavsiye ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir