Program Yazılım Oyun indir

Epic’ten Ücretsiz Oyun Alanların Üçte Biri Oyunlara Para Harcamaya Başlıyormuş

Epic Games Store, 2022 yılında vermiş olduğu ücretsiz oyunlara dair ilgi çekici bir detay paylaştı.

Epic Games, 2022 yılı içerisinde tam 70 oyun vermiş ücretsiz olarak. Bunlardan bazıları daha önce de verilenlerden seçilmişti ama genele baktığımızda her hafta 1 veya 2 yeni oyunu kütüphanelerimize eklemiş olduk.

Epic Games’in bu işten ne kadar kar edilebildiği her zaman merak konusu olmuştu. Sonuçta bu oyunları ücretsiz vermek için yapımcı ve yayıncılarına hatırı sayılır miktarda paralar ödüyorlar. Ancak 2022 yılı bu bakımdan Epic Games için oldukça başarılı olmuş olacak ki ücretsiz oyun alan her üç kişiden biri Epic Games Store’da para harcamaya başlamış.

Epic ile Apple arasında dava sırasında sunulan belgelerden 2019 yılında bu “dönüşüm oranının” sadece %7 olduğunu ve ücretsiz oyunlar sayesinde Epic Games’e gelen kullanıcıların ortalama harcama miktarını 40$ olduğunu biliyoruz. Üç yıl içerisinde bu oran %7’den %30’a çıkmış durumda, bu da Epic Games’in büyük ihtimalle artık kara geçtiğini düşündürüyor.

Epic’in 2019 yılında ücretsiz oyun dağıtmak için harcadığı para 80 milyon dolar civarındaydı, 2022’den itibaren ise bu bütçenin 20 milyon dolar civarında olmasını planladıklarını açıklamışlardı. 80 milyon dolar harcamaya %7 dönüşüm oranını bile başarılı bulduklarına göre, 20 milyon dolar harcamaya %30 dönüşüm oranı yönetim kurulunun yüzünü güldürmüş olsa gerek.

Epic Games Store ücretsiz oyun dağıtmaya 2023 yılı boyunca da devam edecek.

CeNTiLMeN

Makalelerimi okurken umarım güzel vakit geçirirsiniz. Blog yazarlığı hayatında lütfen desteklerinizi esirgemeyin. Özellikle tavsiye ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir