Home 450 Gençlik 450 Gençlik

Gençlik

Gençlik insan yaşamının en güzel ve en uzun olan dönemidir. Gençlik dönemi aynı zamanda kriz ya da bunalım dönemi olarak da adlandırılabilir. Aslında her değişim bir önceki durumdan yeni bir duruma geçiş ile alışkanlıklardan sıyrılıp, yeni alışkanlıklar getirdiğinden kendine göre belirli zorluklar taşımaktadır.

Gençlik dönemi bireyin fiziksel ve psikolojik olgunluğa erişmesinin tamamlandığı, çocukluktan yetişkinliğe geçtiği, insan hayatının önemli bir dönemini kapsamaktadır. 10 -19  yaşları ergenlik, 15-24 yaşları ise gençlik dönemi olarak tanımlanır. Bu yaş aralığındaki kişiler GENÇ İNSAN olarak tanımlanır.

Ergenlik dönemi kızlarda 11-13 yaşlarında başlayan bu dönem bazen 8-9 yaşına kadar inebilmektedir. Erkeklerde ise 14-15 yaşlarında başlar. Bu evrede cinsel ve fiziksel büyüme çok hızlıdır. Değişimi kabullenmekte zorlanan ergen, şaşkınlık ve endişe hisseder. Ani çıkışlar, asabileşme hat safada olmakla beraber kendini anlamayan insanların olduğunu düşünür. Yaş aralığı 15-18 yaş arasında ise büyüme yavaşlar. Tepkisel davranışların yerini üzerinde düşünülmüş davranış ve tutumlar alır. Karşı cinse ilginin başladığı bir dönemdir. Özgür olmak tek istekleridir. 18-24 yaşlarında ise büyüme ve gelişme tamamlanır. Endişe kaybolur. Cinsel kimlik kazanılmış, ben kimliği ortaya çıkmıştır. Geleceğe ilişkin kararlar alabilecek olgunluğa ulaşılmıştır.

Gençler toplumun ekonomik ve sosyal kalkınmalarını sağlayan en önemli unsurdur. Ebeveynlerin ergenlik dönemlerinde gençlere karşı sergilemiş oldukları davranışlar, bireyin tüm yaşamını etkilemektedir.

Bundan dolayı ebeveynler ergenlik döneminde gençlere olduğundan sakin davranmalılar ve onları anlamaya çalışmalılar dır.

ergenlik gençlik 2017-06-13

About Kaan Yavuz

Previous SAHURDA TOK TUTACAK YİYECEKLER
Next Stres çarkıyla Kız Tavlama (Güzel Taktikmiş)

Check Also

En sık yapılan kaş hataları!

Belirgin kaşları seviyorum, ama sivri bir kaş kalemi ile çizilmiş kaşların görünümü çok çirkin oluyor …

Maskara seçmenin püf noktaları

Bir kadının güzelliğini tamamlayan makyaj malzemelerinin başında maskara geliyor. Bu yüzden maskara seçerken dikkat etmeniz gerekenleri …

Çağatay Akman’dan tepki çeken paylaşım

18 yaşındaki şarkıcı Çağatay Akman Twitter hesabından ‘Sessizce hapşırmaya çalışan erkek i…’ dir   yazdı.  …

Tatilde Nereye Gitsem 2017

2017 Yaz Aylarının Sakin Geçeceğini Düşünen Akdeniz Bölgesi Turizimcileri Gözünü Yerli Turistlere Çevirdi…     …

Gelin Saçı Modelleri ve Makyaj Örnekleri 2017

Gelin saçı ve makyajı modellerinde en son trendler, uzun, kısa, dalgalı, dağınık gelin başı ( …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir