Sinema

Bölük Filmi Full izle 2017

Bölük Filmi Full izle

Özet

Bölük Filminin Konusu: İncir Reçeli filminin yönetmeninden…Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen, gencecik fidanların dokunaklı hikayesi.
Yönetmenlenliğini ve senaristliğini Aytaç Ağırlar’ın üstlendiği film 1996 yılında yaşanmış gerçek olaylara dayanmaktadır. Dram türünde 20 ekim 2017 tarihinde gösterime girmiştir.

Bölük Filmi Full izle

Detaylar

Bölük Filmi Full izle

“Bölük”, yolları bir kışlada kesişen bir bölük askerin dokunaklı hikayesini anlatıyor. Türkiye’nin farklı farklı yerlerinden gelen ve bir bölükte bir arada kalan askerler, sevgilisini aldattığı gece asker kaçağı olduğunu öğrenen Erdal ve onun gibi farklı geçmişlerden gelen birçok genç adam, farklı karakterlerine rağmen asker ocağının zorluklarına adapte olmak zorundadır. Hayalleri, hedefleri, korkuları ve hırsları olan bu adamlar, askerliğin zorlu koşulları içinde kendilerini geliştirecek, askerliğin ne demek olduğunu öğrenecek ve kendi içlerindeki şeytanlarla savaşmak zorunda kalacaktır…
Bölük Filmi Oyuncu kadrosu:  Kaan Yıldırım, Hakan Kurtaş, Alina Boz, Aykut Akdere, Selim Akgül, M. Uğur Civaner, Salih Usta, Olgu Baran Kubilay, Süeyman Kabaali ve Avni Yalçın yer alıyor.

 

Film Eleştirisi

Bu samimi yapım her şeyden önce şunu soruyor: Erkek olmak mı mühim, yoksa insan da olabilmek mi?

Dünyanın hangi ülkesinde olursanız olun, askerlik öyle ya da  böyle bir şekilde kutsal görülen görevlerden ya da mesleklerden bir tanesidir. Bazılarında sadece akılcı bir yaklaşımla “olması gereken” olarak bakılır kendisine, bazı memleketlerde ise “yurdu var eden” kutsallardan biri. Belki de her şeyde olması icap ettiği gibi, akıl kârı olan işin aslında ne olduğunu görmek, ona göre hareket etmektir. İnsan doğası gereği duygular, acı ve umutlar da bunun bir parçası haline gelir.

Durum böyle olunca, hayatın önemli ya da “bu da gelir geçe” kısımlarından biri olan askerlik, erkekler için sayısız açıdan mühim bir konuma yerleşiyor. Bizim ülkemizde olduğu gibi, daha çok erkeklerin görevi olarak görülen bu “var olma” durumu beraberinde sayısız hikaye getiriyor. Batıdan ya da doğudan, eğitimli kesimden ya da okumayı bile öğrenme şansı verilmemiş bölgelerden gelen erkekler tek bir amaç için bir arada, severek veya mecbur kalarak hayatının bir kısmını buna adarlar. Peki o hikayeler?

İncir Reçeli filmiyle adını duyuran, aldığı olumlu yorumlarla akılların bir köşesine girmeyi başaran yazar – yönetmen Aytaç Ağırlar bu kez farklı bir yola girmiş. İçinde belki hiç bilmek bile istemeyeceğimiz hikayelerin olduğu, bazısı için doğuş nedeni gibi görülen askerliğin insan tarafını anlatmayı tercih etmiş. Üstelik de işi sıradan, alışılageldik ağır milliyetçi söylemlerle sarıp sarmalanmış bir hediye paketi olarak değil, ortasında sadece insanın bulunduğu bir hikaye olarak görmüş. Projeyi vatan, millet, Sakarya’dan çok daha öteye götürmüş, askerin her şeyin başında insan olduğunu hatırlatmış.

 

Dünyadan bir haber, hayatın sillesini erkenden yemiş ve sudan çıkmış balık misali ne yapacağını bilmeden çırpınan hikayenin kahramanları, Doğu’da bir araya geliyor, görevini yapacağını zannederken çok farklı bir gerçekle karşı karşıya kalıyor. Yaşadığı ülkenin gerçek yüzünü görüyor, birlikte nefes alıp veren, farklı statü katmanlarından gelenler ile önlerinde yeni pencereler açılıyor. Yani yeniden doğuyorlar. Her şeyin büyük söylemlerde değil, ne olduğunu ve olduklarını kabullenmekte geçtiğini görüyorlar.

Yönetmen Ağırlar daha önce de yaptığı gibi elinden geldiği kadar merkeze insanı alırken, sıcak bir hikaye anlatmayı başarmış. Karakterlerin geçmişleri, neden böyle oldukları ve ilerde neye evrilmek istediklerini ince ince işleyerek seyircisine aktarmak için çaba sarf etmiş. Boş hamasi söylemlerden olduğunca uzakta, bir bölüğün tek bir amaçla değil, her bir nefese başka bir hikaye doldurmuş. 1996 – 97 senesinde yaşananlardan esinlenen isim, bağımsız serüvenini gerçeklerle birleşirmeyi tercih ediyor.

 

Bölük Filmi Full izle için Arama Sonuçları:

Bölük Filmi Full , Bölük Filmi Tek Parça izle , Bölük Filmi Hd izle

 

Diğer Filmlerimizi izlemek için TIKLAYINIZ

 

 

CeNTiLMeN

Makalelerimi okurken umarım güzel vakit geçirirsiniz. Blog yazarlığı hayatında lütfen desteklerinizi esirgemeyin. Özellikle tavsiye ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir