BaksenTeknoloji

Sohbet Siteleri

Sohbet Siteleri Hakkında Geniş Bilgi edinebileceğiniz Yazımıza Hoş Geldiniz. Sizlere Sohbet Siteleri Türkiye’de Nasıl Başladı Tarihçesi kilometre Taşları Ve Daha Birçok Soruya Cevap Vereceğim. Aslında yazımızda Anlatacağımız her başlık ayrı ayrı olarak Birçok Sohbet sitesi Makale yada yazı olarak paylaşmış durumda ama Sizleri Bilgi kirliliğinden kurtarmak, Yanlış bilinenleri Düzeltmek Ve işin Aslını kaynaklara dayanarak sizlere Anlatmak istiyorum.

Sohbet Siteleri

Sohbet Siteleri Nelerdir.

Günümüzde Whatsapp Facebook messenger Gibi Sohbet Etmeyi Alternatif Yöntem olarak veya asıl Yöntem olarak kullanan Siteler Veya yazılımlar Bulunmasına Rağmen Aslında Türkiye’de Sohbet Etmek 2000 Yıllarında Yaygınlaşmıştır. Hadi Yıllardır kullandığımız Bu platformları inceleyelim Ve yanlış Bildiklerimizi Düzeltelim.

IRC ( INTERNET RELAY CHAT )

IRC yani INTERNET RELAY CHAT ( internet Aktarmalı sohbet )
internet dünyası üzerinde en sık kullanılan protokollerden biridir. İlk defa 1988 yılında ortaya çıkmıştır. Finlandiya’lı Jarkko Oikarinen henüz öğrenci iken Bu protokolu keşfetmişdir. özellikle internetin ilk yıllarından itibaren en popüler sohbet ağlarından biri haline gelmiştir. Şuan dahi hala ülkemizde ve dünyada birçok sunucu  üzerinden IRC hizmeti verilerek aynı görüşte olan insanların sohbet etmesi, Yeni Dostluklar kurması, ve hatta birbirleriyle bilgi paylaşımında bulunmasının önü açılmaktadır.

IRC linux ile geliştirilmiştir .her ne kadar Windows sunucu Desteği olsada Verimlilik Açısından linux Daha iyidir. IRC hakkında en çok yanlış bilinen konu ise IRC bir protokoldür. Tek başına Sizlere sohbet etme olanağı sağlamaz. Sohbet edebilmek için IRC Client e ihtiyaç duyar. Ayrıca Çeşitli özellikler için Alt uygulamalara ihtiyaç duyar. Bunlar isim admin kanal Servisleri Gibi özellikler Taşırlar. Ayrıca IRC sunucusu üzerinde Bot sistemide yine IRC Protokolu olmadan işlevselliğini yitirir. Türkiyede en çok kullanılan IRC Protokolü UNREAL IRDC dir.

En çok yalnış Bilinen konu ise, Hiçbir unreal ircd sunucusu sizlerden para telep etmezler. Sohbet Siteleri ücretsiz Ve Eğlence amaçlıdır.

Sohbet Siteleri kilometre Taşı

Türkiyede ilk kurulup Çalıştırılan Sohbet sitelerini Şöyle Sıralayabiliriz.

  1. Mynet
  2. Zurna
  3. Kelebek

Mynet: Görüldüğü Gibi Türkiye’de ilk sohbet sitesi mynet’dir. Bu konuda yalnış bilinen ise MyNet’in Haber – Oyun – Kendine özgü mail sisteminin olduğu gibi sohbet özeliğide Vardır Fakat mynet Sitesi Yoluna Sohbet Sitesi olarak başlamış Ve kendini Geliştirerek Devam Etmiş Sonrasında ise kullanıcılarının da Beğenisini kazanarak Diğer Özelliklere Sahip olmuştur…

Zurna ve kelebek..

Zurna da Günümüzde Hala Sohbet sitesi olarak devam etmekdedir. Ama Bu site mynet gibi kendini geliştirmemiş Yalın olarak sohbet sitesi kalmaya devam etmişdir.

Kelebek Sohbet sitesi ise Zamanla Amacından Sapmışdır Ve Tekrar kullanıcılarını Sitesinde tutamadığı için Kaybolup gitmişdir Günümüzde Hala Sohbet sitesi olarak Devam etse bile birçok kullanıcının Tercihleri arasında değildir. Aslında birçok Sohbet sitesinin de Önü bu sebebler ile açılmışdır. Kendine Güvenen Sohbet sitesi Sahipleri. ” Biz Farklılık yaratacağız ” Diyerek kendi sitelerini Açmışlardır.

Günümüzde Sohbet Siteleri

Günümüzde Binlerce Sohbet Sitesi bulunmaktadır Bunların %90’ını Yukarıda da bahsettiğim gibi IRC Altyapısı ile Kullanımına Devam Etmektedir. Bazı Siteler Tek amacı Sohbet sitesi olmak iken Bazı siteler ise müşterileri ile bağlantı kurmak için Alt bir özellik olarak Tercih edebiliyor. Bazı siteler ise Özel sohbet Odaları kurarak Arkadaşlıklar ve yeni dostluklar edinmek için sizlere ortam sunuyorlar.

Günümüzdeki Sohbet siteleri 3 Ayrı Yöntemle Sizlere Sohbet etmek için Olanak Sağlıyorlar.

  1. Web ile Sohbet : Tarayıcı kullanarak Sohbete Giriş
  2. mIrc ile Sohbet : Windows işletim sistemi için program ( Her sohbet sitesinin kendi mIRC programı olabileceği gibi indirdiğiniz Herhangi bir mirc programı ile dilediğiniz Sohbet sitesine bağlanabilirsiniz )
  3. Mobil Sohbet : mobil sohbet kendi içerisinde 3 Yönteme ayrılıyor. ilk Yöntem Google Play ile Sağlanan APK Yükleyerek Sitenin kendisine Ait Uygulamayı indirerek Sohbet imkanıdır. Ve bunu Tavsiye ederim. ikinci Yöntem ise yine Google play üzerinden indirilen Tüm Sohbet sitelerine Bağlanabilen mIRC mantıgı ile çalışan uygulama/lar. Örneğin AndroIRC. Bu Yöntemi Tavsiye etmiyorum. Son Yöntem ise Web Sayfada mobil Destekli sohbet. Genelde Bir Siteyi merak ettiğinizde veya birkaç kez Ziyaret Edeceğinizde Kullanabileceğiniz Yöntemdir. Birçok site bunu asıl Yöntem olarak kullansada Aslında bu bir mobil sohbet Alternatifi değildir. Sebebi ise Gerek internet kontrolü Gerekse Bu gibi Web sitelerinden Mobil Telefonunuza Gelebilecek Zararlı yazılımlardır.

Sohbet Siteleri Başlıklı yazımızın Sonuna Geldik. Daha Fazla merak ettiğiniz Bir konu Var ise Bunu bize Yorum olarak Bildirebilirsiniz.
Bu Kadar lafını Etmişken Sohbet Sitemizi Ziyaret Etmek isterseniz Aşağıdaki Bağlantıya Tıklayabilirsiniz

Sohbete Bağlan

Kaynakca:

https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:IRC
https://www.mirc.com/
http://www.irc.org/history.html

Etiketler

CeNTiLMeN

Makalelerimi okurken umarım güzel vakit geçirirsiniz. Blog yazarlığı hayatında lütfen desteklerinizi esirgemeyin. Özellikle tavsiye ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilginizi Çekebilir.

Close
Close

Reklam Engellendi

Sitemizdeki içerikleri Görebilmek için Reklam Engelleyicinizi Devre Dışı Bırakmanız Gerekmektedir.