Kızlar Alemi

YALNIZ KALMAK RUH SAĞLIĞI İÇİN NE KADAR ÖNEMLİ?

İnsanlar genellikle sosyal varlıklardır ve araştırmalar, sosyal bağlantıların duygusal ve fiziksel sağlık için hayati önem taşıdığını göstermektedir. Ancak bazen özel zaman olarak adlandırılan yalnız zaman da sadece kendinizle vakit geçirmek açısından faydalıdır ve zihinsel sağlık açısından olumlu bir rol oynar.

Diğer insanların etrafınızda olması ödülleriyle birlikte gelir, ancak aynı zamanda stres yaratır. İnsanların ne düşündüğü hakkında endişeleniyor olabilir veya reddedilmekten kaçınmak ve diğerlerine uyum sağlamak için davranışlarınızı değiştirebilirsiniz. Bu, zorlukların bazıları yalnız zamanın neden bu kadar önemli olabileceğini gösterir.

Yalnız zamanın faydaları
Kendinize ayırdığınız zaman, sosyal baskılardan kurtulma ve kendi düşüncelerinize, hislerinize ve deneyimlerinize odaklanma fırsatı verir. Yalnız zaman bulmak ayrıca birçok önemli fayda sağlayabilir. Bunların bazıları şunları içerir:

● Kişisel keşfin geliştirilmesi
● Yaratıcılığın artması
● Daha fazla sosyal enerji

● Kişisel keşfin geliştirilmesi
Kendi benliğinizle rahat hissetmek, müdahale olmadan gerçekten kendi tutkularınızı keşfetme zamanı ve özgürlüğü sağlayabilir. Yeni şeyler denemek, sizi büyüleyen konuları araştırmak, bilgi edinmek ve hatta kendinizi ifade etmenin yeni yöntemlerini uygulamak için bir yol olabilir.

Kendinize yalnız zaman vermek, diğer insanların uygulayabileceği baskı ve yargılamalar olmadan bu şeyleri keşfetmenize olanak tanır. Kendine zaman ayırmak, büyüme ve kişisel gelişim için hayati önem taşır. Diğerlerinin ihtiyaçları, ilgi alanları ve fikirleriyle ilgilenmek yerine, yalnız zaman sizi kendinize odaklanmaya yönlendirir.

● Yaratıcılığın artması
Yalnız zaman, zihninizin dolaşmasına ve yaratıcılığınızı güçlendirmenize fırsat tanır. Başkalarıyla ilgilenme veya etkileşim kurma ihtiyacı olmadan, dış etkilere aldırış etmeden kendi iç dünyanıza odaklanabilirsiniz.

Aslında araştırmalar, yalnız kalmanın beyinde yaratıcı süreci beslemeye yardımcı olabilecek değişikliklere yol açabileceğini göstermektedir. Bir çalışma, zaman zaman kasıtlı olarak çekilerek yalnız zaman geçirme eğiliminde olan insanların aynı zamanda son derece yaratıcı insanlar olduğunu bulmuştur.

● Daha fazla sosyal enerji

Yalnız yaşamanın genellikle olumsuz bir görüntüsü vardır. Ancak, araştırmacılar yalnız yaşayan insanların, diğerleriyle birlikte yaşayan insanlardan daha zengin sosyal hayatlara ve daha fazla sosyal enerjiye sahip olabileceğini bulmuşlardır.

Yalnız kalmak neden her zaman kolay olmayabilir?
Birçok insan için yalnız zaman, çeşitli nedenlerle zorlayıcı olabilir. Bir araştırma, birçok insanın kendi düşünceleriyle yalnız kalmak yerine kendilerine acı veren elektrik şokları vermeyi tercih edebileceğini bulmuştur.

İnsanların yalnız kalmakta zorlanabilecekleri bazı nedenler şunları içerebilir:

Yalnız kalmaya karşı deneyimsizlik: Bazı insanlar, diğer insanların çevresinde bulunmaya o kadar alışkın oldukları için kendilerine zaman ayırmakla ilgili deneyimsiz olabilirler. Sosyal uyarının aniden kesilmesi onları soyutlanmış veya kopuk hissettirebilir.

Tehdit edici düşünceler ve duygular: Diğer durumlarda, yalnız kalmak ve içe dönmek zor veya hatta acı verici olabilir. İnsanlar, bu iç gözlemi sıkıntı verici bulabilir veya kendilerini düşünce karışıklığı ve endişe içinde bulabilirler.

Sosyal damgalama: Yalnız kalmak hakkında olumsuz tutumlarla karşılaşan veya yalnızlığı anti-sosyal davranış veya sosyal reddetme şekli olarak görenler için, yalnızlık acı verici bir cezaya benzer ve sosyal damgalama, yalnız kalmayla ilgili hissettikleri duyguları şekillendirmede rol oynayabilir.

Bir araştırma, insanların genellikle yalnız yapacakları şeylerden kaçındığını bulmuştur. Bu tür bulgular, yalnız olma konusunda bir utanç duygusunun insanların bu tür etkinlikleri keyifle yapmalarını etkilediğini göstermektedir.

Kişiliğinizin, yalnız kalma ihtiyacınızı ve bu durumun size sağlayacağı faydaları belirlemede etkili olduğunu unutmamak önemlidir. Örneğin, dışadönük kişiler sosyal deneyimlerden enerji alır, bu yüzden yalnızlık onlar için daha zor olabilir. Öte yandan içedönük kişiler yalnız kalmaktan enerji kazanırlar.

Ancak sadece dışadönük biri olduğunuz için kendinize zaman ayırmaktan keyif almayacağınızı düşünmeyin. Bir çalışma, içedönüklerin ve dışadönüklerin yalnızlıktan aldıkları keyif miktarında aslında bir fark olmadığı ortaya çıkmıştır. Popüler inancın aksine, içedönükler dışadönüklerden daha çok yalnızlık keyfi almamışlardır. Kişilik tipiniz ne olursa olsun, bazen kendinize kaliteli zaman ayırmanızın faydalı olabileceği durumlar olabilir.

Tek başına zaman geçirmek ile yalnızlık arasındaki fark
Yalnızlığın yüksek tansiyon, hızlı bilişsel gerileme, sosyal kaygı ve Alzheimer hastalığı riskinin artması gibi ciddi sağlık sonuçlarıyla ilişkili olduğu birçok kanıt bulunmaktadır. Yalnızlık, depresyon, anksiyete, obezite, yüksek tansiyon ve erken ölüm riski gibi çeşitli olumsuz sağlık sonuçlarıyla ilişkilidir. Ancak tek başına zaman geçirmek, yalnızlıkla aynı şey değildir. Yalnızlık, izolasyonla ilişkili olumsuz hislerle belirlenirken; tek başına zaman, özgürlük, ilham ve yenilenme bulmak için yalnız kalmayı içerir.

Yalnız zamanlara ihtiyacınız olduğunuza dair işaretler
Başkalarından biraz uzak kalmaya ihtiyacınız olduğunu gösteren işaretleri her zaman kolayca tanımlamak mümkün olmayabilir. İşaretlerden bazıları şunlardır:

Kısa süreli öfkeli hissetme
Bazı küçük şeylere bile kolayca tahammülsüz olma
Diğer insanlarla birlikte yapmak istediğin şeylere ilgi kaybetme
Bunalıp aşırı uyarılmış hissetme
Odaklanmada güçlük çekme
Diğer insanlarla zaman geçirmek konusunda kaygılı hissetme

İyi haber şu ki, eğer bu işaretlerden herhangi biriyle mücadele ediyorsanız, biraz yalnız zaman önemli bir etkiye sahip olabilir. Bir araştırmada, yaklaşık olarak zamanının %11’ini yalnız geçirdiğini belirten insanlar, sonraki zorlu sosyal deneyimlerinde daha az olumsuz hissettiler.


Yalnız zaman geçirmenin yolları

Eğer yalnız zaman geçirmeyi düşünüyorsanız, zihinsel sağlığınıza faydalı olacak şekilde yapmanız önemlidir. Yalnızlık, gönüllü olduğunda faydalıdır. Ayrıca, istediğiniz zaman sosyal dünyanıza dönebileceğinizi hissetmeniz önemlidir.

Bir zaman seçin: Yalnız zaman geçirmek istediğiniz zamanı belirleyin. Bu zamanı planınıza dahil edin ve diğer insanların bu zaman diliminde sizi rahatsız etmemelerini sağlayın.

Sosyal medyayı kapatın: Sosyal karşılaştırmalar yapmaya neden olan özellikle dikkat dağıtıcı olan şeylerden kaçının. Odaklanmanız, kendi düşüncelerinize ve ilgi alanlarınıza yönelik olmalıdır; diğer insanların yaptıklarıyla ilgili değil.

Plan yapın: Herkes yalnız zaman geçirme konusunda rahat değildir, bu nedenle ne yapmak istediğinizi planlamanız size yardımcı olabilir. Bu, biraz rahatlama zamanı, favori bir hobinin keşfi veya bir kitap okuma gibi şeyleri içerebilir.

Yürüyüş yapın:
Araştırmalar, dışarıda bulunmanın sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu bulmuştur. Eğer çok fazla sosyal etkileşimle sıkışmış ve bastırılmış hissediyorsanız, farklı bir manzara eşliğinde yalnız başınıza biraz dışarıda zaman geçirmek ciddi bir etki yaratabilir.

Kendinize zaman ayırıp yapmak istediğiniz şeyleri düşünün, ardından bunları yalnız yapmaya başlayın.

Sağlıklı miktarda yalnız zaman ne kadar olmalı?
Her insanın yalnız kalmak ve sosyal zaman geçirmek için farklı ihtiyaçları vardır. Bazılarına kötü bir ruh hali düzeltmek için sadece birkaç dakika gerektirebilirken, diğerleri daha uzun yalnız zaman dilimlerine ihtiyaç duyabilir. Kendi benzersiz ihtiyaçlarınıza uygun bir denge bulmaya çalışın.

Başkalarının yalnız zamanınıza saygı göstermesi
Yalnız kalmak için zaman ayırmak her zaman kolay değildir. Etrafınızdaki insanlar farklı sosyal ihtiyaçlara sahip olabilir ve yalnız kalma ihtiyacınızı anlamayabilirler. Aile sorumlulukları ve çocuk bakımı gibi nedenler de kendinize zaman ayırmayı zorlaştırabilir.

İhtiyacınız olan zamanı elde etmek için atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

Açık olun: Etrafınızdaki insanlara, oda arkadaşlarınızdan aile üyelerine veya partnerinize, yalnız zamanınıza ihtiyacınız olduğunu söyleyin.

Belirgin olun: İnsanlara ne anlama geldiğini söyleyin. Örneğin, bir kitap okumak, bir televizyon programı izlemek veya bir podcast dinlemek için kesintisiz belirli bir süreye ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirsiniz.

Karşılık verin:
İnsanlar size yalnız zamanınızı sağlamak için adımlar atacaklarsa, aynı düşünceyi göstermeniz önemlidir. Kendilerine biraz zaman ayırdıklarında sorumlulukları üstlenmeyi teklif edin.

Esnek olun: Yalnız zamanınızı bulmaya çalışırken, yalnız yaşamıyorsanız veya diğer insanlarla yakın bir alanda yaşıyorsanız; esnek olmanız ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar aramanız gerekebilir. Sabahları erken kalkıp evdeki diğer insanlar uyanmadan önce huzurlu bir zaman geçirmek gibi seçenekleri deneyin. Bu bir seçenek değilse, dışarıda yürümek veya diğer aile üyelerinin çocukları izlemesine veya ev işlerini yapmasına izin verirken bir mola vermek gibi şeyler faydalı olabilir.

Yalnız kalma korkusunu yenmek için ipuçları
Yalnız kalmak düşüncesinin sizi yalnız hissettireceğinden korkuyorsanız, araştırmalar yalnız geçirilen zamanı yalnızlık yerine kendine zaman ayırma olarak yeniden yapılandırmanın faydalı olabileceğini öne sürüyor.

Tek başına kalmak bazen yalnızlıkla karıştırılır, ancak açıkça görülmektedir ki zaman zaman kendinize zaman ayırmak, zihinsel sağlık ve refah için önemlidir. Kendinize odaklanabileceğiniz küçük bir yalnız zaman parçasıyla başlamayı deneyin, böylece kendi benliğinizi sevmeyi daha iyi başarabilirsiniz. Kendinizi yenilenmiş ve sosyal çevrenize geri döndüğünüzde ilham dolu hissettiğinizi fark edebilirsiniz.

CeNTiLMeN

Makalelerimi okurken umarım güzel vakit geçirirsiniz. Blog yazarlığı hayatında lütfen desteklerinizi esirgemeyin. Özellikle tavsiye ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir