Kızlar Alemi

SAÇTA YENİLİKÇİ ANLAYIŞIN ÖNCÜSÜ: AHMET ÇOBAN

Fotoğraflar: Instagram / @ahmetcobain

15 yaşında başlayan bir serüven Garage Hair Repair Studio Kurucusu Ahmet Çoban’ınınki… Kariyer basamaklarını tırmanırken yenilikçi saç uygulamalarıyla kendine başarılı bir isim yarattı. Ünlü isimlerin de favori saç artistine dönüşen Çoban’ın doğal, sağlıklı, kişiye özel saç bakım ve tasarım çözümleri ile tanınırlığı Türkiye sınırlarını aştı. Bugün Türkiye’deki 8 şubesiyle adından söz ettirmeye devam ederken, geçtiğimiz ay Avrupa’da ilk şubesini açmanın heyecanını yaşıyor.

Türkiye’nin ilk saç onarım uzmanı ve danışmanı Ahmet Çoban ile 2023 saç trendlerinden Kosova’da açılan şubesine kadar uzanan keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

● Uzun yıllar boyunca edindiğiniz deneyimleri düşününce, Ahmet Çoban’ın “iyi ki” dediği şeylerden bahsetsek…

Ben yıllar önce “Garage” markasını kurgularken adı üzerinde, tamir konseptinden yola çıkmıştım. Ama yolun başındayken bunu anlattığımda pek de destek görmediğimi hatırlıyorum. Motivasyonumu yıkmaya çalışan çok yorumla karşılaştım. Bunun asla işlemeyeceğini söylediler. Her başarı hikayesinde bir ejderha olur ya benimki de buydu. Ama iyi ki yolumdan dönmemişim, iyi ki vazgeçmemişim, devam etmişim. Saçları tamir etme çok yenilikçi ama çok gerekli bir fikirdi ve zaman içinde kendime duyduğum inancın ödülünü kat be kat aldım. Mesleğimde zirve noktaya yükseldim.

● Trendlerin ötesinde, doğal ve sağlıklı saçların modasının hiçbir zaman geçmeyeceğini savunmanızla tanınıyorsunuz. En sevilen saç kesim, renk, uygulama gibi doğal estetik kodlarınız hangileri?

Ünlü şefler sevilen lezzetlerini tasarlarken kendi damak zevklerinden yola çıkarlar, benimki de ona benziyor aslında. Bir erkek olarak orta ve uzun saçlı kadınları her zaman beğenmişimdir. Tabii doğru kişide kısa saç da çok güzel duruyor. Ama mesleğimde de daha çok uzun saç modellerine ve saçı sağlıkla uzatmaya yönelik tekniklerle çalıştığımı söylemeliyim. Nano kaynak uygulaması, Sakinleştirici Bakım ve hatta çok sevilen Hair Balm’ımız bile bu şekilde ortaya çıktı. Renk olarak en doğal ışıltıların hiçbir zaman popülerliğini yitirmeyeceğini düşünüyorum.

● Önümüzdeki günlerde saçlarda hangi renkleri göreceğiz? 2023 yılının trend saç renkleri neler? Sizin favoriniz olan renk hangisi?

Bu sezon saçlarda daha sıcak tonları göreceğiz ve bu beni çok mutlu ediyor. Sıcak kahve tonları, altın ışıltılar… Uzun dönem Nordik Influencer’ların izinden giderek daha soğuk ve küllü sarıların peşinden koşuldu. Halbuki bu bizim Akdeniz kadınlarımızın cilt ve saç alt tonuna uygun değildi. Ayrıca saçları soğuk tonlarda tutmak için yoğun kimyasala maruz bırakmak gerekiyordu. Bu da çok yıpranma demekti. Sıcak tonlar hepimize daha iyi gelecek.

● 2023’te karşımıza çıkacak saç kesimleri neler?

2023 yazında iki zıt kutbu bir arada göreceğiz. Hem geçtiğimiz sezonlarda yıldızı parlayan Rapunzel vari upuzun saçlar trend olmayı sürdürecek; hem de “bob” diye tabir edilen küt kesim saçların değişik versiyonlarını göreceğiz. Uzun saçlar birçok kadının belki de çocukluk hayaliydi. Hepimiz Disney masalları ile büyüdük. Orada prenseslerin Rapunzel olmasalar da upuzun ve pırıl pırl saçları vardı. Ama o boy saçları doğal yollardan elde etmek hiç kolay değil. Bizim nano kaynak metodumuz bu konuda çok ses getirdi.

Bob konusuna gelirsek; son yıllarda saç konusunda örnek alınan isimlerden biri Hailey Bieber biliyorsunuz ve onun yeni kesiminin adı Jawline Bob yani “Job”. Bu saç çene hizasında bitiyor. En önemli özelliği, keskin hatlarıyla hem ince telli saçları daha hacimli tutması hem de çeneyi daha ince ve sivri göstermesi. Job’un yanı sıra Selena Gomez’de gördüğümüz Lob (yani Long Bob) ve Beyonce’den bildiğimiz Wob (yani Wavy Bob) gibi küt kesimler de revaçta olacak. Burada seçim yaparken yüz hatlarına ve vücut yapısına dikkat önemli.

● Ombre, sunkissed, brushlight gibi birçok tekniğin mucidi olan “2. dalga” kuaför anlayışının temsilcisi olarak görülüyorsunuz. 2023’te popüler olan teknikler hangileri?

Sunkissed, Brushlight ve Facelight gibi bölgesel renklendirme tekniklerinin ününü arttırarak gündemdeki yerini koruyacağına inanıyorum. Facelight’ı ele alalım; doğru uygulandığı zaman saçın sadece %20 gibi çok az bir alanına uygulanan bir renklendirme olmasına rağmen bir anda tüm yüz aydınlanıyor. Sunkissed, bize çocukluğumuzun güneş altında geçen umarsız yazlarını hatırlatıyor. Brushligt ise yine uzun süre kullanımı ile kadınların en pratik renklendirme alternatifi olmaya devam edecek. Tüm bu uygulamaların ortak yanı sürdürülebilir olmaları. Hem saçı yıpratmıyorlar hem uzun süre kullanılıyor hem de saça en az kimyasal teması sağlanıyor. Garage olarak son yılların en önemli mevzusu olan sürdürülebilirlik trendini saça yansıtmaktan çok mutluyuz.

● Avrupa’daki ilk Garage Hair Repair Studio’yu Priştine, Kosova’da açtınız. Hikayesi nedir? Neden Kosova’yı seçtiniz?

Priştine’nin en gözde lokasyonlarından birinde yepyeni mimari tasarımı ile Avrupa’daki ilk şubemizi geçtiğimiz ay açtık. Bu seçim için coğrafi olarak özel bir nedenimiz yoktu. Yıllar içinde aldığımız birçok teklif içinden iyi uyum sağladığımızı düşündüğüm, vizyonumuzu iyi anlayan ve iyi yansıtabileceğine güvendiğimiz bir girişimci ortak bulunca ve onunla yola çıkmayı tercih ettik.

Kosova’daki ortağım Jeta Rukiqi ve ben gördüğümüz ilgiden çok mutluyuz. Sosyal medyada bizi yakından takip eden ünlü isimler ve güzelliğine önem veren Kosovalı hanımlar, hem açılışımızı onurlandırdılar hem de açılış sonrasında da hiç eksilmeyen bir ilgi ile salonumuzu ziyaretlerini sürdürüyorlar. Garage Hair Repair Studio’nun markalaşmış uygulamalarına en az bizim kadar hakimler… Ayrıca ülkenin ve bölgenin önde gelen basın-yayın kuruluşları, TV’ler, sosyal medya hesapları da açılışımıza önemli bir yer ayırdılar. Avrupa’daki ilk adımımızı Kosova’da attığımız için sevinçliyiz. Sizin aracılığınızla bir kere daha bize hissettirdikleri aile hissi ve hoş karşılama için çok teşekkür ederim.

● Gelecek hedeflerinize farklı ülkeler/şehirlerde şube açmak var mı?

Benim bu konuya bakış açım her zaman “kervan yolda düzülür” olmuştur. Bize o anda en doğru hissettirecek, “doğru anda, doğru yerde” dedirtecek adımlarla büyümemize devam etmek istiyorum. Dediğim gibi birçok teklif alıyoruz ama ben her zaman günün şartlarına kolay adapte olabilen, çok köşeli değil hareket kabiliyetine sahip planlar yapma taraftarıyımdır. Adapte olabilmenin önemini pandemi döneminde yaşayarak gördük. Her zaman yeni fikirlere ve önerilere açık olarak, vizyonumuzu, marka değerimizi bozmadan büyümeye devam edeceğiz.

● ELLE okurlarına, saçlar konusunda tavsiyelerinizi rica edebilir miyiz?

Selfcare ve Selflove konuları pandemi sonrası odaklarında kalmaya devam etsin. Kendilerine ve saçlarına iyi baksınlar. Artık en başarılı saç uygulamalarının temelinde sağlıklı saçlar olduğunu biliyoruz. Kadınlar bu konuda çok bilinçlendiler. Çoğunluğu özel günleri ve renk değişimlerinden önce bakım uygulamaya başlıyorlar. Saç bakımını da yüz bakımı gibi düzenli hale getirmeleri aynaya baktıkları zaman kendilerini mutlu edecektir. Kendi ile mutlu olan bir insanın pozitif enerjisinin tüm hayata yansıdığına inanıyorum.

CeNTiLMeN

Makalelerimi okurken umarım güzel vakit geçirirsiniz. Blog yazarlığı hayatında lütfen desteklerinizi esirgemeyin. Özellikle tavsiye ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir